09 märts, 2014

Tagasi DLR-i

DLR - Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt on sisuliselt Saksa NASA. DLR-i Oberpfaffenhofeni teaduslinnakus käib igapäevaelu peaaegu samamoodi kui NASA Johnsoni Kosmosekeskuses nagu juuresolevas videos näidatud.

DLR on võimas Saksa riiklik teadusasutus, kus lisaks kosmoseuuringutele arendatakse roboteid, tehisintellekti, piloodita lennukeid ja palju muud kasulikku tulevikutehnoloogiat. Oberpfaffenhofenis asub üks kaheteistkümnest DLR-i teaduslinnakust. Siin Müncheni külje all vana erilennuvälja kõrval on üks suuremaid Saksamaa teaduskeskusi, kokku töötab Oberpfaffenhofeni keskuses umbes 1 700 teadlast, inseneri ja tugiteenuseid pakkuvat töötajat.
DLR Oberpfaffenhofeni teaduslinnak Müncheni külje all vana erilennuvälja kõrval (foto: DLR). Vasakul all asuvad Oberpfaffenhofen ja Wessling, paremal üleval minu praegune kodulinn Gilching.

Tegevusvaldkondadest on Oberpfaffenhofenis esindatud kaugseire (sealhulgas radarkaugseire), robootika, mehitatud kosmoselend, satelliitnavigatsioon ja atmosfäärifüüsika. Siit juhitakse Rahvusvahelise Kosmosejaama (ISS) Euroopa Columbus mooduli tööd, peetakse sidet astronautidega. Siit hakatakse juhtima Euroopa satelliitnavigatsiooni süsteemi "Galileo". Oberpfaffenhofenis asub nii Saksa Kosmosekeskuse satelliitide TerraSAR-X ja TanDEM-X kui ka paljude kommertssatelliitide juhtimiskeskus. Siit antakse satelliitidele käsklusi, et korrigeerida nende orbiiti ja teha Maast uusi mõõtmisi. Praegu on pooleli uue robootika maja ehitamine, et palgata siia robootika peale veel 100 teadlast-inseneri. Kodutöid tegevad robotid ja isesõitvad autod võivad olla palju lähemal, kui me arvame.

Siinne radarkaugseire instituut on üks maailma tugevamaid. See on ka peamine põhjus, miks ma DLR-is olen. Käesoleva uurimisvisiidiga üritan siinse teadusrühma abiga välja töötada metoodikat rohumaade parameetrite hindamiseks X- ja C-laineala tehisava-radari mõõtmistest. Kui meie töö õnnestub saavad (suur-)talunikud oma valdustel satelliitseire abil paremini silma peal hoida. Ka PRIA saab toetuste maksmise järelvalve korraldatud senisest hoopis väiksema arvu inspektorite abiga, sest suure osa eeltööd saab juba arvuti taga ära tehtud. Otsime vastuseid küsimustele: kuidas hinnata rohu kõrgust ja biomassi ning tuvastada niidetud rohumaade alasid radarimõõtmiste abil?
Esimesed kaks nädalat on läinud kiiresti. IDL-i programmeerimiskeskkonda sisse elamine, enda 2012 aastal kirjutatud programmide uuesti kasutusele võtmine ja ümberkohandamine. Palju tööd on veel ees ning aega tööd lõpetada on jäänud ainult 4 nädalat. Esimesed tulemused on õnneks lootustandvad, 2013 Rannu andmestiku esialgne analüüs näitab, et niidetud alasid saab TerraSAR-X kahe polaristatsiooniga HH/VV mõõtmistest tuvastada isegi paremini, kui 2011 Matsalu eksperimendi põhjal tundus. RADARSAT-2 andmete analüüs on veel ees, lootused on üleval... 
Lisaks olen kaugtööna panustanud meie linnastumise jälgimise idee (Copernicus Urban Development Analyser - CUDA) Horizon2020 uurimisprojekti taotluse kirjutamisse. Taotlus on peaaegu valmis, ainult 2 viimast nädalat tööd veel.
Aitäh Karlisele CUDA taotluse kirjutamisega aitamise eest. Aitäh Annile rohumaade välitööde andmetöötluse eest ning loomulikult Silver Traadile CUDA taotluse kirjutamise vedamise eest. 
Head algavat töönädalat. Olge valvel!:-)

Mööda vanu radu

Fred Jüssi on öelnud, et kui te tahate näha uusi asju, siis käige mööda vanu radu. Tundub, et vähemalt Saksamaal ja mujal Lääne-Euroopas see ei kehti. Siin on kõik nii valmis ja muutumatu, et käies mööda vanu radu näed ikka vanu asju. Samad musta värvi risti löödud Kristuse kujud, "Grüss Gott" ütlevad viisakad-reserveeritud inimesed, jahipukkide üleküllus (metsas on neid korraga vaateulatuses vähemalt 4, kui kõik nad ära mehitada, siis mina siin küll metsloom olla ei tahaks), ilusad kitsad kurvilis-looklevad tänavad, kirik ja jalgpalliplats igas külakeses ning kaunis künklik Baierimaa maastik. Sama tuttavlik elu-olu nagu 2011/12 aastal siin viimati viibides.
Tegin rattaga väikse tiiru enda vanadel trenni-radadel Uneringi ja Seefeldi ümbruses. Järgnevalt mõned pildid.

  
Baierimaa kitsaste külatänavate idüll - Drössling.





"Ainult metsast leiab rahu." - "Frieden findet man nur in den Wäldern."
Maja Uneringis milles ma 2011/12 Saksa Kosmosekeskuses praktikal viibides elasin.
Uneringi kirik.
Minu siinne racing-pill, täna sõitis 32 km ära nagu nalja. Aitäh Jürgen Tällile ja tema Euroopa Patendiametis töötavale sõbrale ratta laenamise eest!

Lõpetuseks ka üks kohustuslik "enekas" :-)